ernestoalmada has logged 271 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
Read the review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry