Sort by

rachel has logged 188 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Six and a Half

Six and a Half

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We, the Dead

We, the Dead

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★½
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
Read the review Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry