RSS feed for elise
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inconceivable

Inconceivable

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry