Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Housebound

Housebound

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Innocent

The Innocent

1976
×
★★★
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Net

The Net

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
Bones

Bones

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
Inside

Inside

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ferny & Luca

Ferny & Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Edit this entry  
15
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry