Matt has logged 137 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
25
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Top Five

Top Five

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Butter on the Latch

Butter on the Latch

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wild

Wild

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
12
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★½
Edit this entry  
28
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★
Edit this entry  
15
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Fury

Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
Read prior review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
Edit this entry