RSS feed for Matt

Matt has logged 20 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lion

Lion

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
Edit this entry  
01
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry