Highest rated films

  • Goodbye to Language

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Force Majeure

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Life Itself

    ★★★★

  • The Overnighters

    ★★★★

  • Thou Wast Mild and Lovely

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • 3 Women

    ★★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • Marnie

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • Safe

    ★★★★½

  • George Washington

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 137 Films watched
  • 11.4 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Persona

Apr 1

Most Watched

Dawn of the Planet of the Apes

twice

Under the Skin

twice

Gone Girl

twice

Guardians of the Galaxy

twice

Snowpiercer

twice

Last Film

Night Moves

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
89 films
Comedy
33 films
Thriller
31 films
Sci Fi
22 films
Action
22 films
Romance
19 films
Horror
18 films
Adventure
16 films
Crime
12 films
Mystery
12 films
USA
95 films
UK
22 films
France
17 films
Canada
9 films
Germany
8 films
Japan
6 films
Sweden
4 films
Italy
4 films
Australia
4 films
Denmark
3 films
English
115 films
French
22 films
Spanish
9 films
Japanese
9 films
German
7 films
Italian
6 films
Chinese
5 films
Swedish
5 films
Korean
4 films
Arabic
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Gone Girl

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Maybe next time he'll think Before He Cheats

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Ikiru
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Dumb and Dumber To
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Butter on the Latch
Average weighted rating:

3.0

Films Matt watched in 2014

  • Night Moves
  • The Babadook
  • Safe
  • Into the Woods
  • Big Eyes
  • A Christmas Story
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Top Five
  • Butter on the Latch
  • House
  • Under the Skin
  • Hard Boiled
  • Black Swan
  • Wild
  • 3 Women
  • The Homesman
  • Vivre Sa Vie
  • Thou Wast Mild and Lovely
  • Goodbye to Language
  • Blow Out
  • Life During Wartime
  • Cries and Whispers
  • John Wick
  • The Theory of Everything
  • Happy Christmas
  • Dumb and Dumber To
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Force Majeure
  • The Overnighters
  • Like Father, Like Son
  • Crash
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Whiplash
  • Listen Up Philip
  • The Brady Bunch Movie
  • The Addams Family
  • Ikiru
  • Interstellar
  • Birdman
  • Dear White People
  • Nightcrawler
  • Eraserhead
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Fly
  • St. Vincent
  • Fury
  • Halloween
  • Blue Velvet
  • The Birds
  • Dressed to Kill
  • The Innocents
  • Rosemary's Baby
  • Things
  • Alien
  • Gone Girl
  • Manhunter
  • Macbeth
  • You're Next
  • Abuse of Weakness
  • Gone Girl
  • The Skeleton Twins
  • Love Streams
  • Tropical Malady
  • The Drop
  • Sorcerer
  • Ms .45
  • The Fifth Element
  • Under the Skin
  • Gimme the Loot
  • Marnie
  • Guardians of the Galaxy
  • Drug War
  • The Giver
  • The Hundred-Foot Journey
  • Calvary
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Snowpiercer
  • Boyhood
  • Cléo from 5 to 7
  • Begin Again
  • Get on Up
  • G.B.F.
  • The Brown Bunny
  • The Portrait of a Lady
  • Last Year at Marienbad
  • Daisies
  • Guardians of the Galaxy
  • She's the Man
  • The Puppetmaster
  • Lucy
  • A Most Wanted Man
  • Dead Ringers
  • Miami Vice
  • Ida
  • The Past
  • Scanners
  • Life Itself
  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
  • Stranger Than Fiction
  • Obvious Child
  • Children of Men
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Picnic at Hanging Rock
  • We Are the Best!
  • Snowpiercer
  • The East
  • All That Heaven Allows
  • Happy Together
  • Only Lovers Left Alive
  • Jersey Boys
  • Short Term 12
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Planet of the Apes
  • 22 Jump Street
  • Life Is Sweet
  • Buffalo '66
  • 21 Jump Street
  • The Normal Heart
  • Edge of Tomorrow
  • The Immigrant
  • Only Lovers Left Alive
  • M*A*S*H
  • George Washington
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Fantastic Mr. Fox
  • Maleficent
  • Weekend
  • Belle
  • X-Men: Days of Future Past
  • Stranger by the Lake
  • Notorious
  • Network
  • The Railway Man
  • Godzilla
  • The Life of Oharu
  • Persona

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more