Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★★

  • The Assassin

    ★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • Melancholia

    ★★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★★

  • Crumb

    ★★★★★

  • The Long Day Closes

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★½

  • Selma

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 213 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

The Gambler

Jan 4

Most Watched

Mad Max: Fury Road

4 times

Star Wars: The Force Awakens

twice

Jurassic World

twice

Kingsman: The Secret Service

twice

Inherent Vice

twice

Last Film

Cat on a Hot Tin Roof

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
115 films
Comedy
57 films
Thriller
48 films
Horror
40 films
Crime
36 films
Action
34 films
Adventure
27 films
Sci Fi
26 films
Romance
26 films
Mystery
25 films
USA
170 films
UK
26 films
France
25 films
Germany
13 films
Canada
8 films
Australia
7 films
Italy
6 films
Belgium
5 films
Brazil
3 films
Netherlands
3 films
English
192 films
French
26 films
German
17 films
Italian
13 films
Spanish
10 films
Japanese
4 films
Russian
4 films
Chinese
4 films
Korean
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Star Wars: The Force Awakens

★★★

Aggressively okay; tempted to check "I've seen this film before"

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Vessel
Average weighted rating:

3.7

Films Matt watched in 2015

  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Joy
  • The Hateful Eight
  • Batman Returns
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Sisters
  • Secret in Their Eyes
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Tangerine
  • Macbeth
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Carol
  • Chi-Raq
  • A Very Murray Christmas
  • The Mend
  • Fantastic Mr. Fox
  • Krampus
  • Trumbo
  • Brooklyn
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Creed
  • Tom at the Farm
  • Pink Flamingos
  • Spotlight
  • The Assassin
  • Stop Making Sense
  • The Keeping Room
  • I Smile Back
  • The Deep End
  • Sunset Boulevard
  • Truth
  • Creep
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Saw
  • Jurassic World
  • [REC]
  • Freaks
  • Nosferatu the Vampyre
  • Dressed to Kill
  • A Bucket of Blood
  • Steve Jobs
  • Dracula
  • The Silence of the Lambs
  • House on Haunted Hill
  • Eyes Without a Face
  • Goosebumps
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Hocus Pocus
  • Carnival of Souls
  • The Brood
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • Bridge of Spies
  • La Chambre
  • Crimson Peak
  • Unfriended
  • Carrie
  • The Lords of Salem
  • Mamma Roma
  • Moonrise Kingdom
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Invisible Man
  • Four Flies on Grey Velvet
  • My Own Private Idaho
  • The Bride of Frankenstein
  • The Martian
  • Sicario
  • Frankenstein
  • Shutter Island
  • The Intern
  • Basic Instinct
  • Public Enemies
  • Black Mass
  • Psycho
  • 7 Days in Hell
  • The Visit
  • Grandma
  • Phoenix
  • A Field in England
  • Mistress America
  • What Happened, Miss Simone?
  • Mad Max: Fury Road
  • Welcome to Me
  • Lucy
  • A Nightmare on Elm Street
  • Scream
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Jauja
  • The Tribe
  • The French Lieutenant's Woman
  • The Stanford Prison Experiment
  • Eyes Wide Shut
  • Straight Outta Compton
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • La Jetée
  • Adventureland
  • Spring Breakers
  • The Gift
  • Vacation
  • The Naked Kiss
  • Ricki and the Flash
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Holy Smoke
  • Written on the Wind
  • Singin' in the Rain
  • Tig
  • Southpaw
  • Saint Laurent
  • My Darling Clementine
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Shadow of a Doubt
  • Anger Management
  • Double Indemnity
  • Trainwreck
  • Ex Machina
  • Amy
  • Point Break
  • Dope
  • Magic Mike XXL
  • Beyond the Lights
  • Mad Max: Fury Road
  • Jaws
  • Little Miss Sunshine
  • Inside Out
  • When Marnie Was There
  • Iris
  • I'll See You in My Dreams
  • Jurassic World
  • Love & Mercy
  • Spy
  • Pitch Perfect 2
  • Results
  • Aloha
  • Wet Hot American Summer
  • Far from the Madding Crowd
  • The French Connection
  • The Exorcist
  • Slow West
  • Mad Max: Fury Road
  • Girlhood
  • Clouds of Sils Maria
  • Child 44
  • Mad Max: Fury Road
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Hot Pursuit
  • Avengers: Age of Ultron
  • Kink
  • GoodFellas
  • The Age of Adaline
  • World of Tomorrow
  • Vessel
  • The Sound of Music
  • While We're Young
  • The Darjeeling Limited
  • Free Fall
  • Gone Girl
  • Whiplash
  • Furious 7
  • Tammy
  • 2 Days in New York
  • Nine to Five
  • It Follows
  • Hard to Be a God
  • Insurgent
  • Grey Gardens
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Passion of Joan of Arc
  • Buzzard
  • Watership Down
  • Contempt
  • The Long Day Closes
  • Timbuktu
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Mr. Turner
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • Maps to the Stars
  • Into the Woods
  • Journey to Italy
  • Clueless
  • Two Days, One Night
  • White Material
  • Melancholia
  • Crumb
  • Starship Troopers
  • Fifty Shades of Grey
  • The Firm
  • Still Alice
  • Kingsman: The Secret Service
  • Jupiter Ascending
  • The Voices
  • Friday the 13th
  • Videodrome
  • Horns
  • Black Book
  • Blackhat
  • A Most Violent Year
  • The Imitation Game
  • Dirty Mary Crazy Larry
  • The Interview
  • In Praise of Love
  • A.I. Artificial Intelligence
  • The Grand Budapest Hotel
  • Inherent Vice
  • Alien³

See all 213

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Decker: Port of Call: Hawaii
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more