Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Certain Women

    ★★★★½

  • Love & Friendship

    ★★★★½

  • Weiner

    ★★★★½

  • Little Sister

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • A Prairie Home Companion

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Clueless

    ★★★★½

  • The Aviator

    ★★★★½

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★½

  • Beau Travail

    ★★★★½

  • The Ice Storm

    ★★★★½

  • Postcards from the Edge

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 224 Films watched
  • 18.7 Average per month
  • 4.3 Average per week

Milestones

First Film

Magic Mike XXL

Jan 1

Most Watched

Carol

3 times

Unfriended

3 times

The Nice Guys

twice

Moonlight

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Last Film

Mountains May Depart

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
120 films
Comedy
72 films
Thriller
52 films
Action
39 films
Crime
33 films
Horror
31 films
Adventure
28 films
Romance
27 films
Mystery
24 films
Sci Fi
16 films
USA
195 films
UK
40 films
France
16 films
China
6 films
Japan
6 films
Australia
5 films
Canada
5 films
Germany
4 films
Brazil
3 films
Ireland
3 films
English
213 films
French
15 films
German
12 films
Spanish
12 films
Italian
9 films
Japanese
8 films
Chinese
6 films
Russian
5 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

A Prairie Home Companion

★★★★★

Robert Altman's Midwestern swan song. Beautiful, haunted and nearly perfect.

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

O.J. Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Batman & Robin
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Memory of a Killer
Average weighted rating:

3.3

Films Matt watched in 2016

  • Mountains May Depart
  • Postcards from the Edge
  • The Nice Guys
  • La La Land
  • Fences
  • Scrooged
  • It's a Wonderful Life
  • Batman Returns
  • Carol
  • Jackie
  • I, Daniel Blake
  • Manchester by the Sea
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Moonlight
  • Elvis & Nixon
  • The Fits
  • Little Sister
  • Voyage of Time: The IMAX Experience
  • Other People
  • Bleed for This
  • The Ice Storm
  • In the Mood for Love
  • Krisha
  • Allied
  • Mad Max: Fury Road
  • McCabe & Mrs. Miller
  • De Palma
  • The Gift
  • Hell or High Water
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • The Edge of Seventeen
  • Moonlight
  • The Long Goodbye
  • Christine
  • Arrival
  • Mascots
  • The Big Sleep
  • Certain Women
  • Hero
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Hacksaw Ridge
  • Black Swan
  • Unfriended
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Halloween II
  • American Honey
  • The Handmaiden
  • Boo! A Madea Halloween
  • Halloween
  • Taxi Driver
  • The Descent
  • The Hills Have Eyes
  • It Follows
  • The Phantom of the Opera
  • Killer Klowns from Outer Space
  • The Messengers
  • Grip of the Strangler
  • Scream 2
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • The Hitch-Hiker
  • They Look Like People
  • Amanda Knox
  • The Alchemist Cookbook
  • The Birth of a Nation
  • An Unmarried Woman
  • Blair Witch
  • Sully
  • The Memory of a Killer
  • Spring Breakers
  • Clueless
  • Hell or High Water
  • Our Little Sister
  • Don't Breathe
  • Blue Velvet
  • O.J. Made in America
  • Green Room
  • Kubo and the Two Strings
  • Sausage Party
  • Florence Foster Jenkins
  • Election
  • Jason Bourne
  • Suicide Squad
  • Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie
  • Bad Moms
  • The Witch
  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One
  • Star Trek Beyond
  • Batman: The Killing Joke
  • Out of the Past
  • The BFG
  • Aliens
  • Ghostbusters
  • Metropolitan
  • Angels in America
  • Tickled
  • Wiener-Dog
  • In a Lonely Place
  • Swiss Army Man
  • Central Intelligence
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • Modern Romance
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Fundamentals of Caring
  • The Neon Demon
  • Finding Dory
  • The Shallows
  • Weiner
  • X2
  • Dangerous Liaisons
  • The Hunted
  • The Conjuring 2
  • Ishtar
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Lobster
  • Chocolat
  • X-Men: Apocalypse
  • Love & Friendship
  • Drumline
  • A Bigger Splash
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • The Nice Guys
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Everybody Wants Some!!
  • Money Monster
  • The African Queen
  • The Departed
  • Magnificent Obsession
  • Topsy-Turvy
  • The Jungle Book
  • The Other Side
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Johnny Guitar
  • Young Adult
  • Captain America: Civil War
  • Wild at Heart
  • Hush
  • Greenberg
  • Green Room
  • Batman
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Everybody Wants Some!!
  • Lemonade
  • Lemonade
  • The Huntsman: Winter's War
  • Inside Llewyn Davis
  • Only Angels Have Wings
  • Knight of Cups
  • Digging for Fire
  • Midnight Special
  • The Invitation
  • A Prairie Home Companion
  • Mighty Joe Young
  • Spy
  • Magic Mike
  • Batman Begins
  • Mad Max: Fury Road
  • The Kids Are All Right
  • Taxi
  • The Naked Kiss
  • Daughters of the Dust
  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance
  • The Aviator
  • The War Room
  • For All Mankind
  • Lady Snowblood
  • Heathers
  • Spectre
  • Hail, Caesar!
  • Shadows
  • Jackie Brown
  • All That Heaven Allows
  • Eraserhead
  • Batman & Robin
  • Paris Is Burning
  • Brüno
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Bigger Than Life
  • Son of Saul
  • Mulholland Drive
  • Unfriended
  • Room
  • Deadpool
  • The Witch
  • Superbad
  • Death Proof
  • Bamboozled
  • Heart of a Dog
  • The Tree of Life
  • The Ghost Writer
  • Hail, Caesar!
  • 45 Years
  • Pineapple Express
  • A Serious Man
  • Young Adult
  • Anomalisa
  • Galaxy Quest
  • Blackhat
  • Julien Donkey-Boy
  • The Bling Ring
  • No Country for Old Men
  • Velvet Goldmine

See all 224

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Aquarius
  • Hunt for the Wilderpeople
  • A Silent Voice

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more