Highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • In the Realm of the Senses

    ★★★★★

  • The Addiction

    ★★★★★

  • Mildred Pierce

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Silence

    ★★★★½

  • Unforgiven

    ★★★★½

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Marie Antoinette

    ★★★★½

  • Mistress America

    ★★★★½

  • Unfriended

    ★★★★½

  • The Piano

    ★★★★½

  • Certain Women

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 293 Films watched
  • 24.4 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

Punch-Drunk Love

Jan 1

Most Watched

Dunkirk

twice

War for the Planet of the Apes

twice

Personal Shopper

twice

A Quiet Passion

twice

Good Time

twice

Last Film

Summertime

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
172 films
Comedy
84 films
Thriller
82 films
Romance
54 films
Horror
51 films
Action
50 films
Crime
41 films
Mystery
40 films
Sci Fi
34 films
Adventure
27 films
USA
253 films
UK
40 films
France
32 films
Germany
21 films
Canada
10 films
Australia
8 films
Belgium
7 films
Spain
6 films
Italy
6 films
New Zealand
6 films
English
273 films
French
34 films
Spanish
22 films
German
18 films
Italian
15 films
Japanese
10 films
Chinese
9 films
Latin
6 films
Portuguese
5 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Marie Antoinette

★★★★½

This is Sofia Coppola's sad, extravagant masterpiece; a perfect fusion of director, star and subject. 

Here, Marie Antoinette is a celebrity ripped out of the history books and "Let them eat cake" is a tabloid misprint. Coppola and Kirsten Dunst see her as the new kid at school-- a loner…

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Dirty Grandpa
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Maria Bamford: Old Baby
Average weighted rating:

3.7

Films Matt watched in 2017

  • Summertime
  • Dunkirk
  • Ant-Man
  • Daisy Kenyon
  • The Shape of Water
  • All That Heaven Allows
  • War for the Planet of the Apes
  • Carol
  • Columbus
  • Personal Shopper
  • Elf
  • A Quiet Passion
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Call Me by Your Name
  • Tank Girl
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Batman Returns
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • A Christmas Tale
  • Princess Cyd
  • Star Wars
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Godless
  • Landline
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Like Someone in Love
  • Eyes Wide Shut
  • On the Beach at Night Alone
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Good Time
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Beach Rats
  • She's Gotta Have It
  • Margot at the Wedding
  • Wonderstruck
  • Bicycle Thieves
  • A History of Violence
  • Wind River
  • The King of Comedy
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Hours
  • Marjorie Prime
  • Nathan for You: Finding Frances
  • The Devil Wears Prada
  • Megan Leavey
  • The Stranger
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Thor: Ragnarok
  • Nocturama
  • Top of the Lake: China Girl
  • The Big Sick
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Women
  • Alien: Covenant
  • The Ornithologist
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Split
  • The Omen
  • Orphan
  • The Strangers
  • The Bad Seed
  • Blade Runner 2049
  • Dracula
  • Daughters of Darkness
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • Carrie
  • Certain Women
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Happy Death Day
  • Them
  • Gilda
  • Day of the Dead
  • All About My Mother
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • What's Up, Doc?
  • Blade Runner
  • Cat People
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Practical Magic
  • The Slumber Party Massacre
  • Gerald's Game
  • Prince of Darkness
  • The Mountain Between Us
  • Haywire
  • Eden Lake
  • Get Out
  • Knocked Up
  • In the Cut
  • Final Destination 3
  • Notting Hill
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • The Ring
  • Curse of the Golden Flower
  • Strong Island
  • Halloween II
  • Margot at the Wedding
  • Bug
  • Wonder Woman
  • mother!
  • Bringing Out the Dead
  • Home Again
  • It
  • The Meddler
  • Out of Sight
  • Woman of the Year
  • Day of the Woman
  • Prime
  • My Best Friend's Wedding
  • Mamma Mia!
  • Superbad
  • Platform
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • A New Leaf
  • Ingrid Goes West
  • The Piano
  • 35 Shots of Rum
  • The Addiction
  • Landscape Suicide
  • Good Time
  • Logan Lucky
  • Down with Love
  • Ocean's Twelve
  • Logan Lucky
  • Tootsie
  • 2046
  • Ocean's Eleven
  • The Paperboy
  • Unforgiven
  • Bone Tomahawk
  • Die Hard
  • Burn After Reading
  • Cabaret
  • Heartburn
  • Crooklyn
  • Miss Congeniality
  • Mad Max 2
  • Detroit
  • Girls Trip
  • Atomic Blonde
  • Inglourious Basterds
  • Resident Evil
  • The First Wives Club
  • A Ghost Story
  • The Last Exorcism
  • Blow-Up
  • Dunkirk
  • Starship Troopers
  • War for the Planet of the Apes
  • Certified Copy
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Knock Knock
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Legally Blonde
  • Life
  • The Accountant
  • Pulse
  • Spider-Man: Homecoming
  • Catfight
  • Beatriz at Dinner
  • Minority Report
  • Baby Driver
  • Okja
  • The Beguiled
  • Speed
  • Mistress America
  • Other People
  • The Beguiled
  • Fox and His Friends
  • The Thing
  • Zodiac
  • A Prairie Home Companion
  • The Skin I Live In
  • Ishtar
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Death Becomes Her
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Hello, My Name Is Doris
  • The Girl with All the Gifts
  • Secret in Their Eyes
  • Femme Fatale
  • Sarah Silverman: A Speck of Dust
  • A Cure for Wellness
  • Logan
  • It Comes at Night
  • The Beguiled
  • A Quiet Passion
  • Doctor Strange
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Wonder Woman
  • The Bling Ring
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Snake Eyes
  • Escape from New York
  • Code Unknown
  • Alien: Covenant

See all 293

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Adventure Time: Islands
  • Saturation
  • Chris Gethard: Career Suicide

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more