Highest rated films

  • High Life

    ★★★★½

  • Madeline's Madeline

    ★★★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★½

  • Monrovia, Indiana

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • Million Dollar Baby

    ★★★★★

  • Cure

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Spring Breakers

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

  • Mistress America

    ★★★★½

  • Let the Sunshine In

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 356 Films watched
  • 29.7 Average per month
  • 6.8 Average per week

Milestones

First Film

The Apartment

Jan 2

Most Watched

Hereditary

3 times

Let the Sunshine In

twice

Burning

twice

The Favourite

twice

Roma

twice

Last Film

Postcards from the Edge

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
198 films
Comedy
106 films
Thriller
95 films
Crime
65 films
Horror
60 films
Romance
55 films
Action
53 films
Mystery
44 films
Adventure
42 films
Sci Fi
32 films
USA
282 films
UK
53 films
France
36 films
Germany
20 films
Japan
12 films
Italy
10 films
Canada
10 films
China
8 films
Australia
8 films
Mexico
7 films
English
314 films
French
45 films
Spanish
33 films
Italian
22 films
Japanese
17 films
Chinese
14 films
German
10 films
Cantonese
10 films
Russian
8 films
Swedish
8 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

The Mule

★★★★

🎵tell me something Earl, are you happy in this modern world?🎵

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Pompeii
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Graves Without a Name
Average weighted rating:

3.2

Films Matt watched in 2018

  • Postcards from the Edge
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Adventures of Tintin
  • Let the Sunshine In
  • The Family Stone
  • Carol
  • Shoplifters
  • The End of the Affair
  • Aquaman
  • Mistress America
  • The Mule
  • Burning
  • The Favourite
  • Roma
  • The Favourite
  • Border
  • Ocean's Eight
  • Batman Returns
  • The Christmas Chronicles
  • The House That Jack Built
  • No Country for Old Men
  • The Land of Steady Habits
  • The Bad News Bears
  • Burn After Reading
  • Easy A
  • Julie & Julia
  • Michael Clayton
  • Home for the Holidays
  • Role Models
  • Tag
  • Elf
  • Hostel: Part II
  • Hostel
  • River's Edge
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Billy Madison
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Cam
  • Day of Wrath
  • The Other Side of the Wind
  • Doubt
  • Private Life
  • Hanna
  • Bohemian Rhapsody
  • Beginners
  • Blood Work
  • What Lies Beneath
  • Ant-Man and the Wasp
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Unfriended: Dark Web
  • The Kindergarten Teacher
  • Dawn of the Dead
  • Land of the Dead
  • A Bay of Blood
  • Broadcast News
  • Sinister
  • Night of the Living Dead
  • First Man
  • Kill List
  • Train to Busan
  • The Strangers: Prey at Night
  • Halloween
  • Daguerrotype
  • Bedevilled
  • Apostle
  • The Orphanage
  • Hereditary
  • Carrie
  • Death Proof
  • The Witch
  • Night of the Devils
  • The Devils
  • Lake Mungo
  • Blue Steel
  • The Ritual
  • You've Got Mail
  • Final Destination 5
  • The Final Destination
  • A Star Is Born
  • Hush
  • Hereditary
  • Shutter Island
  • The Descent
  • A Simple Favor
  • The Blair Witch Project
  • Wolf Creek
  • Oculus
  • The Devil's Candy
  • The Future
  • Children of Men
  • What We Do in the Shadows
  • The Wife
  • Support the Girls
  • Madeline's Madeline
  • What You Gonna Do When the World's on Fire?
  • Long Day's Journey Into Night
  • High Life
  • Destroyer
  • Roma
  • Greta
  • If Beale Street Could Talk
  • Her Smell
  • Burning
  • Widows
  • Halloween
  • Monrovia, Indiana
  • Graves Without a Name
  • Kaili Blues
  • Beau Travail
  • Trash Humpers
  • Searching
  • Masterminds
  • It's Complicated
  • Æon Flux
  • Upgrade
  • Princess Mononoke
  • Sharp Objects
  • Crazy Rich Asians
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Stray Dog
  • 2001: A Space Odyssey
  • High School
  • BlacKkKlansman
  • The Spy Who Dumped Me
  • An Oversimplification of Her Beauty
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Spectacular Now
  • The Intruder
  • How to Talk to Girls at Parties
  • The Fugitive
  • The Wolf of Wall Street
  • Mission to Mars
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Leave No Trace
  • Zama
  • Big Trouble in Little China
  • Eighth Grade
  • Results
  • My Neighbor Totoro
  • Female Trouble
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Chungking Express
  • Nerve
  • Observe and Report
  • Evil Genius
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Election
  • Paddington 2
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Unfriended: Dark Web
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • It
  • The Bling Ring
  • Boy
  • Wit
  • Blockers
  • Friends with Benefits
  • Side Effects
  • Murder on the Orient Express
  • Cabaret
  • Unfaithful
  • The Honeymoon Killers
  • Pompeii
  • Set It Up
  • My Best Friend's Wedding
  • The Brave One
  • Serial Mom
  • Thoroughbreds
  • Tag
  • The Birdcage
  • Melancholia
  • Incredibles 2
  • Jennifer's Body
  • She's Funny That Way
  • Flirting with Disaster
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Mission: Impossible III
  • Collateral
  • Adaptation.
  • The Rider
  • The Incredibles
  • Abbott and Costello Meet the Invisible Man
  • Cruising
  • Old Joy
  • Mister Lonely
  • Not Fade Away
  • Branded to Kill
  • Bridesmaids
  • Ocean's Eight
  • Small Soldiers
  • First Reformed
  • Lady in the Water
  • WALL·E
  • War of the Worlds
  • Dirty Dancing
  • The Village
  • Mission: Impossible II
  • Superbad
  • Mystic River
  • Hotel Artemis
  • The Sixth Sense

See all 356

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • An Elephant Sitting Still

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more