Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Cure

    ★★★★★

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Spring Breakers

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Close-Up

    ★★★★½

  • Unfriended

    ★★★★½

  • Ugetsu

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 275 Films watched
  • 22.9 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Paper Moon

Jan 2

Most Watched

Once Upon a Time… in Hollywood

3 times

Us

3 times

Knife+Heart

twice

Crawl

twice

Parasite

twice

Last Film

J. Edgar

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
145 films
Thriller
92 films
Comedy
76 films
Horror
59 films
Crime
56 films
Action
46 films
Mystery
42 films
Adventure
36 films
Sci Fi
30 films
Romance
26 films
USA
233 films
UK
34 films
France
26 films
Canada
13 films
Japan
10 films
Germany
10 films
China
7 films
South Korea
6 films
Italy
4 films
Switzerland
4 films
English
250 films
French
31 films
Spanish
25 films
Italian
19 films
Japanese
13 films
German
12 films
Russian
8 films
Chinese
8 films
Latin
6 films
Arabic
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Cats

wish it had ended with a rogue planet emerging from behind the sun, colliding with the earth and wiping them all out

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Over There, 1914-18

Films Matt watched in 2019

  • J. Edgar
  • Uncut Gems
  • Little Women
  • A Hidden Life
  • Sunshine Cleaning
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The World Is Not Enough
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Carol
  • Goldfinger
  • 6 Underground
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Jingle All the Way
  • Ad Astra
  • Cats
  • Batman Returns
  • GoldenEye
  • Richard Jewell
  • Dark Waters
  • Strange Days
  • The Report
  • Marriage Story
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Knife+Heart
  • It Follows
  • There Will Be Blood
  • Gangs of New York
  • The Bridges of Madison County
  • Take This Waltz
  • Mikey and Nicky
  • Crawl
  • Honey Boy
  • Assault on Precinct 13
  • Knives Out
  • Us
  • She-Devil
  • Parasite
  • The Irishman
  • Phantasm
  • Domino
  • Zodiac
  • Cure
  • The Post
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Charlie's Angels
  • Mother
  • Jojo Rabbit
  • The Black Dahlia
  • Halloween
  • I Walked with a Zombie
  • Pet Sematary
  • Black Christmas
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Lighthouse
  • Unfriended: Dark Web
  • Psycho
  • Carrie
  • Haunters: The Art of the Scare
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Judy
  • Parasite
  • The Mist
  • Blood Rage
  • Unfriended
  • The Silence of the Lambs
  • Gemini Man
  • Don't Breathe
  • Unbelievable
  • Toy Story 4
  • Always Shine
  • The Others
  • Joker
  • Legally Blonde
  • The Descent
  • The Innkeepers
  • Saw II
  • Close-Up
  • Lawrence of Arabia
  • Green Room
  • Taste of Cherry
  • The Devil's Rejects
  • Marathon Man
  • House of 1000 Corpses
  • Hustlers
  • Pleasures of the Flesh
  • Morning Glory
  • The Peanut Butter Falcon
  • Bachelorette
  • Something's Gotta Give
  • The Dark Crystal
  • Written on the Wind
  • Batman Forever
  • Escape Room
  • Good Boys
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • Scream 4
  • Ready or Not
  • Scream 3
  • Apocalypse Now
  • Death Wish
  • Friday the 13th Part 2
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Sorcerer
  • The Break-Up
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Non-Stop
  • Wild at Heart
  • Panic Room
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Pinocchio
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Big Little Lies
  • The Lion King
  • Rango
  • Fast Times at Ridgemont High
  • The Farewell
  • We Are Your Friends
  • Milk
  • School of Rock
  • Happy Death Day 2U
  • Cold Pursuit
  • Crawl
  • Captain America: The First Avenger
  • Venom
  • Ingrid Goes West
  • Side Effects
  • Under the Silver Lake
  • Snowpiercer
  • The Iron Lady
  • Midsommar
  • Spider-Man
  • Starship Troopers
  • Anima
  • Magic Mike XXL
  • Magic Mike
  • Us
  • Seconds
  • Domino
  • Knife+Heart
  • The Dead Don't Die
  • Mortal Engines
  • Claire's Camera
  • American Gigolo
  • Pretty Woman
  • The Strange Case of Angelica
  • Party Girl
  • The Fast and the Furious
  • Murder Mystery
  • Desert Hearts
  • Drop Dead Gorgeous
  • Desperately Seeking Susan
  • Alien: Covenant
  • Booksmart
  • Trash Humpers
  • 50/50
  • Support the Girls
  • Prometheus
  • Ma
  • Her Smell
  • Vox Lux
  • The Perfection
  • The Nightingale
  • Murder by Contract
  • Serenity
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Detour
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Wind Rises
  • High Life
  • Final Destination 3
  • Hotel by the River
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • The Godfather: Part II
  • A Perfect World
  • Wild Nights with Emily
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Grave of the Fireflies
  • Ghost in the Shell
  • High Life
  • Akira
  • Nightfall
  • Ugetsu
  • Eyes Wide Shut
  • Avatar
  • The Blair Witch Project
  • Amazing Grace
  • Good Time
  • Dick
  • My Name Is Julia Ross
  • To Die For
  • The Godfather
  • Faces Places
  • The Philadelphia Story
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Blockers
  • Ready Player One
  • The Beach Bum
  • Basic Instinct
  • Fight Club
  • Triple Frontier
  • Ransom for a Dead Man

See all 275

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bacurau
  • Bring the Soul: The Movie
  • Invisible Life
  • Love, Antosha
  • 63 Up

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more