Eru has logged 52 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fish Eye

Fish Eye

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
GIRL

GIRL

2015
×
Edit this entry  
29
ME!ME!ME!

ME!ME!ME!

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
28
Gazorra: Bestie die aus den Erdinnern

Gazorra: Bestie die aus den Erdinnern

1984
×
Edit this entry  
28
Hammurabi

Hammurabi

2019
×
Edit this entry  
27
Wounded

Wounded

1997
×
Edit this entry  
27
White Dog

White Dog

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blizzard of Souls

Blizzard of Souls

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
Balkan Line

Balkan Line

2019
×
Edit this entry  
20
There Is No Tomorrow

There Is No Tomorrow

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Ludo

Ludo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Baby Blood

Baby Blood

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sisters in Arms

Sisters in Arms

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Recep Ivedik

Recep Ivedik

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Little Dragon Maiden

Little Dragon Maiden

1983
×
★½
Edit this entry  
16
Tux and Fanny

Tux and Fanny

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Farewell Song

Farewell Song

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fukushima 50

Fukushima 50

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Weeds on Fire

Weeds on Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Our Shining Days

Our Shining Days

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★★
Edit this entry  
09
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
I See You

I See You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Plan B

Plan B

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Army of One

Army of One

2016
×
Edit this entry  
05
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Edit this entry  
04
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Edit this entry  
04
The Twins Effect

The Twins Effect

2003
×
★★
Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Balloon

Balloon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry