• The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★

    Wichtelclub Runde 14 - 15.11.2021 - 28.11.2021 - The Rocky Horror Picture Show - Wichtelvermutung: SiggiStardust

    Zunächst fand ich nur schwer Zugang zu den Geschehnissen in diesem Film. Ich empfand die Aufmachung mit dem Erzähler und den schlichten Beginn recht uninteressant. Zum Glück kommt dann irgendwann, recht früh, Tim Curry ins Spiel. Er vereinnahmte mich mit seiner Performance. Ab da an wird Spektakel geboten. Für mich zwar nicht in Choreographie oder Liedern, auch die Aufmachung ist jetzt nicht sehr hübsch,…

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★★

    I’m certain: This is the most beautiful film in the world.

  • Solino

    Solino

    ★★

    Filmwelt Filmclub #73 - Solino - ausgewählt von David Ch

    Fatih Akın konnte mich schon des Öfteren mit seinen Werken überzeugen. Solino hingegen war mir zu "normal". Es gibt nichts, dass diesen Film irgendwie von anderen abhebt.

    Zunächst handelt es sich um eine Migrationsgeschichte von Italien ins Deutschland der 1960er Jahre. Warum dann alle von Anfang an Deutsch sprechen und das selbst im titelgebenden italienischen Dorf, ist wohl wieder mal eine geniale Strategie der deutschen Filmverleiher, die dem damaligen Publikum…

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★

    Hard to review but I’m gonna try: What makes Come and See a great (maybe THE) anti war film to me is that there is no spectacle, no action. It doesn’t glorify anything. It doesn’t has that group of heroic soldiers or a badass protagonist. It doesn’t need it to make its point. A sober yet terrifyingly gruesome look on the horrors because war always is hopeless and heartbreaking. Got goosebumps from the stares, my goodness.

  • Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus

    Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus

    ★★½

    Around the world in 60 films
    Country #8 - Croatia 🇭🇷

    This is a very experimental film. I have my issues with those. When I can't follow any lead or theme I often get lost and bored. I didn't necessarily did while watching this but it was not easy either. What surely helped is that this actually has some kind of plot woven in between the various visual ideas and animation styles, even though it wasn't tangible the whole time,…

  • Ugetsu

    Ugetsu

    ★★★★

    Around the world in 60 films
    Country #7 - Japan 🇯🇵

    For Japan I wanted to pick a real classic and went with one of the Golden Age of Japanese cinema. Based on two stories from Ueda Akinari's book of the same name, Ugetsu is the story of women in war. Three women whose men leave them behind in different ways. Anti-war and pro the beauty of life without it. I love the simplicity of it but it's also so…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★½

    I would love another remake from the view of the calls! Wouldn’t that be AWESOME!!!???

  • 9 Souls

    9 Souls

    ★★★½

    Wichtelclub Runde 13 - 01.11.2021 - 14.11.2021 - 9 Souls - Wichtelvermutung: Lindi

    Es sind neun Seelen, die Zelle 13 verlassen. Wir begleiten diese neun Figuren, die eine mehr, die andere weniger gut charakterlich ausgeschmückt, auf ihrem Roadtrip. Dabei versucht Toshiaki Toyoda tragikomisch Resozialisierung aufzuarbeiten. Zählt die Seele eines von der Gesellschaft Verstoßenen weniger oder sogar nichts?

    Für mich immer etwas schwierig: Gefangene in Filmen sind ja dann oft nicht so gefährlich, haben es doch gar nicht so gemeint oder…

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★

    This has so many good aspects. Camera, writing, acting above all. Prisoners is a good film in all the objectivity I can offer. But I just don’t dig it. I feel a bit confused. Normally this should be one hundred percent my jam but not on this cold night and right after seeing Eternals which I have the absolute opposite feeling towards. It’s a strange strange moment in my (film) life. Maybe Lacrima Christi did too much damage…

  • Fantastic Planet

    Fantastic Planet

    ★★★★

    Hot Club Time Machine - Cycle I - Science-Fiction 1970s - La planète sauvage (1973)

    As the English title says, this is pretty fantastic. Fantastic in the sense of creative. Everything differs in shape, color and material. The creatures and plants especially are designed in a very special way.

    The story itself is universal. Freedom. But when do we see the evolution of mini humans (Oms) on a planet (Ygam) while being suppressed and decimated by the larger blue gill…

  • Lacrima Christi

    Lacrima Christi

    ½

    Filmwelt Filmclub #71 - Lacrima Christi - ausgewählt von Lindi

    Geteiltes Leid ist doppeltes Leid

    Was steht im Duden unter Duden? Findet man dort die Antwort Ich? Als Eru sich mal versuchte ein Kartoffelpüree zu kredenzen, bat ihn sein Vater ihm ins Gesäß zu furzen. Eru kaufte sich ein iPhone aus genau drei Gründen; Elitismus, weil ihre Freunde es ihm empfahlen und da er ihre vorheriges Smartphone aus Versehen in einen Eimer mit Spülwasser warf. Es war ein Huawei P9…

  • All About Eve

    All About Eve

    ★★½

    Filmwelt Filmclub #70 - All About Eve - ausgewählt von Clint

    Ja, All About Eve besitzt messerscharfe Dialoge, es wird gestichelt, bis alle Figuren so durchlöchert sind wie ein Schweizer Käse. Hier wird sich nur angekeift, intrigiert, beleidigt und wirklich jeder ist so dermaßen schlagfertig und witty, dass es mir irgendwann, obgleich der an sich toll geschriebenen Schlagabtausche total egal war, wer da jetzt wem wieder einen verbalen Denkzettel verpasste.

    Co-star Celeste Holm spoke about her experience with Bette Davis…