Jon has logged 73 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Blade of Grass

No Blade of Grass

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Deter a Robber

How to Deter a Robber

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hopper/Welles

Hopper/Welles

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Laughter

Laughter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boy Behind the Door

The Boy Behind the Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Action U.S.A.

Action U.S.A.

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Reflections of Evil

Reflections of Evil

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
The Stylist

The Stylist

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Old Man Movie

The Old Man Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girl

Girl

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

1982
×
★★
Edit this entry  
24
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Teddy

Teddy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Calming

The Calming

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Monopoly of Violence

The Monopoly of Violence

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Toxic Avenger Part II

The Toxic Avenger Part II

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry