Sort by

Kat has logged 277 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
25
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
09
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Radiant Life

A Radiant Life

2013
×
Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
Edit this entry  
20
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Edit this entry  
18
Landline

Landline

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
Edit this entry  
13
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
01
Amadeus

Amadeus

1984
×
Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Closer

Closer

2004
×
★½
Edit this entry  
27
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
Edit this entry