Sort by

Kat has logged 40 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
20
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Nest

The Nest

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★
Edit this entry  
15
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ciao Lola

Ciao Lola

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Crocodile Hunter: Collision Course

The Crocodile Hunter: Collision Course

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Showgirls

Showgirls

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★
Read the review Edit this entry