Sort by

Kat has logged 59 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
I've Heard the Mermaids Singing

I've Heard the Mermaids Singing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
20
Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

1993
×
Edit this entry  
20
Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

1993
×
Edit this entry  
20
Stille Nacht II: Are We Still Married?

Stille Nacht II: Are We Still Married?

1992
×
Edit this entry  
20
Stille Nacht I: Dramolet

Stille Nacht I: Dramolet

1988
×
Edit this entry  
20
In Absentia

In Absentia

2000
×
Edit this entry  
19
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Grandma's Encyclopaedia

Grandma's Encyclopaedia

1963
×
Edit this entry  
15
Sarah Winchester: Ghost Opera

Sarah Winchester: Ghost Opera

2016
×
Edit this entry  
14
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In Chris Marker's Studio

In Chris Marker's Studio

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
Edit this entry  
09
Rumpelstiltskin

Rumpelstiltskin

1982
×
Edit this entry  
09
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Tales from Muppetland: The Frog Prince

Tales from Muppetland: The Frog Prince

1971
×
★★
Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Edit this entry  
08
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
Edit this entry  
08
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
★★★
Edit this entry