RSS feed for Elias

Elias has logged 226 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Circle

The Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
The Distinguished Citizen

The Distinguished Citizen

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Super 8

Super 8

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sherlock: The Final Problem

Sherlock: The Final Problem

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Clan

The Clan

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Robots

Robots

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
23
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Edit this entry  
23
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry