Sort by

Evan Sherman has logged 49 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bright

Bright

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brian Regan: Nunchucks and Flamethrowers

Brian Regan: Nunchucks and Flamethrowers

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Family Guy Presents: It's a Trap!

Family Guy Presents: It's a Trap!

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beats

Beats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry