Sort by

esop has logged 31 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Moon-young

Moon-young

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
MAL·MO·E: The Secret Mission

MAL·MO·E: The Secret Mission

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wanting Mare

The Wanting Mare

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Edit this entry