Sort by

Paul Anthony has logged 96 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★½
Edit this entry  
31
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's a Big Country

It's a Big Country

1951
×
★★★
Edit this entry  
30
The Formula

The Formula

1980
×
★★
Edit this entry  
30
The Last Run

The Last Run

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Richard Pryor: Here and Now

Richard Pryor: Here and Now

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Cutting Edge

The Cutting Edge

1992
×
★★
Edit this entry  
29
Le Divorce

Le Divorce

2003
×
★★
Edit this entry  
29
The Last of the Blonde Bombshells

The Last of the Blonde Bombshells

2000
×
★★
Edit this entry  
29
Saratoga Trunk

Saratoga Trunk

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hanging Up

Hanging Up

2000
×
Edit this entry  
28
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
Edit this entry  
27
Molly and Me

Molly and Me

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shadow of Doubt

Shadow of Doubt

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Workers

Fast Workers

1933
×
★★★
Edit this entry  
26
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
The Exile

The Exile

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kongo

Kongo

1932
×
★★★
Edit this entry  
25
The Murder Man

The Murder Man

1935
×
★★½
Edit this entry  
24
There Was a Crooked Man...

There Was a Crooked Man...

1970
×
★★½
Edit this entry  
24
The Thief Who Came to Dinner

The Thief Who Came to Dinner

1973
×
★★½
Edit this entry  
24
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Children of the Corn: Genesis

Children of the Corn: Genesis

2011
×
½
Edit this entry  
24
Children of the Corn: Revelation

Children of the Corn: Revelation

2001
×
★½
Edit this entry  
23
Children of the Corn 666: Isaac's Return

Children of the Corn 666: Isaac's Return

1999
×
Edit this entry  
23
How Sweet It Is!

How Sweet It Is!

1968
×
Edit this entry  
23
The Tender Trap

The Tender Trap

1955
×
★★
Edit this entry  
22
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Children of the Corn V: Fields of Terror

Children of the Corn V: Fields of Terror

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Children of the Corn IV: The Gathering

Children of the Corn IV: The Gathering

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of the Corn III: Urban Harvest

Children of the Corn III: Urban Harvest

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Rafferty and the Gold Dust Twins

Rafferty and the Gold Dust Twins

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Heart Is a Lonely Hunter

The Heart Is a Lonely Hunter

1968
×
★★★
Edit this entry  
21
Simon

Simon

1980
×
★★½
Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
This Side of Heaven

This Side of Heaven

1934
×
★★★
Edit this entry  
20
Parole Girl

Parole Girl

1933
×
★★★
Edit this entry  
20
Undercurrent

Undercurrent

1946
×
★★★½
Edit this entry  
19
Till the End of Time

Till the End of Time

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Jackie Robinson Story

The Jackie Robinson Story

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
The Collapsed

The Collapsed

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
CBGB

CBGB

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Princess O'Rourke

Princess O'Rourke

1943
×
★★★
Edit this entry  
16
Fingers at the Window

Fingers at the Window

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Corsican Brothers

The Corsican Brothers

1941
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Big Broadcast of 1937

The Big Broadcast of 1937

1936
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Big Broadcast of 1936

The Big Broadcast of 1936

1935
×
★★★
Edit this entry