karla has logged 167 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Bright Future

Bright Future

2002
×
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Easy Street

Easy Street

1917
×
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
Read the review Edit this entry  
08
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sky High

Sky High

2005
×
Read the review Edit this entry