karla has logged 15 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Edit this entry  
20
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ten Thousand Waves

Ten Thousand Waves

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Margo Hoo Couldn't Sleep!

Margo Hoo Couldn't Sleep!

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry