Sort by

Esther has logged 274 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Grudge

The Grudge

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★
Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Abracitos

Abracitos

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Tinker Bell and the Lost Treasure

Tinker Bell and the Lost Treasure

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mickey & Michaela Bury Their Dad

Mickey & Michaela Bury Their Dad

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

2021
×
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Kate

Kate

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Crannog

Crannog

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★½
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
Edit this entry  
14
Pray Away

Pray Away

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★★★
Edit this entry