Sort by

Esther has logged 134 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beijing Watermelon

Beijing Watermelon

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Edit this entry  
23
Switching - Goodbye Me

Switching - Goodbye Me

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Are You, You Am Me

I Are You, You Am Me

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Edit this entry  
14
Making of 'Dreams'

Making of 'Dreams'

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Edit this entry  
06
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★
Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Drifting Classroom

The Drifting Classroom

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★
Edit this entry  
14
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry