Sort by

esther has logged 191 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Days

Days

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Meet the Spartans

Meet the Spartans

2008
×
Edit this entry  
14
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Not Cool

Not Cool

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Discarnates

The Discarnates

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry