2012

Esther Rosenfield Esther Rosenfield’s year in review

Esther’s highest rated films

  • Cloud Atlas

    ★★★★★

  • Holy Motors

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★

  • Chronicle

    ★★★★

  • The Artist

    ★★★★

  • Lincoln

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★

  • Frankenweenie

    ★★★★

  • Looper

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The Descendants

Jan 14

Most Watched

The Hobbit: An Unexpected Journey

3 times

Skyfall

twice

Cloud Atlas

twice

The Avengers

twice

Last Film

Les Misérables

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Adventure
16 films
Action
16 films
Thriller
11 films
Sci Fi
10 films
Comedy
8 films
Fantasy
7 films
Family
4 films
Crime
3 films
Animation
3 films
USA
36 films
UK
7 films
New Zealand
3 films
France
3 films
Germany
3 films
India
2 films
Hong Kong
2 films
Singapore
2 films
Belgium
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Raiders of the Lost Ark
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Paranormal Activity 4
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Chernobyl Diaries
Average weighted rating:

2.1

Films Esther watched in 2012

  • Les Misérables
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Django Unchained
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Holy Motors
  • Room 237
  • Lincoln
  • Skyfall
  • Skyfall
  • Cloud Atlas
  • Wreck-It Ralph
  • Cloud Atlas
  • Paranormal Activity 4
  • Argo
  • Seven Psychopaths
  • Frankenweenie
  • Looper
  • Dredd
  • Beasts of the Southern Wild
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Dark Knight Rises
  • The Amazing Spider-Man
  • Brave
  • Prometheus
  • Chernobyl Diaries
  • Battleship
  • The Avengers
  • The Avengers
  • The Cabin in the Woods
  • Titanic
  • The Hunger Games
  • 21 Jump Street
  • Chronicle
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Hugo
  • The Grey
  • The Artist
  • The Descendants

World Map

Highly rated films Esther missed

  • John Mulaney: New in Town
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Amour
  • Elena
  • Wolf Children
  • McCullin
  • The Hollow Crown: Richard II
  • Gangs of Wasseypur - Part 1

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more