2013

Esther Rosenfield Esther Rosenfield’s year in review

Esther’s highest rated films

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • All Is Lost

    ★★★★★

  • Upstream Color

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Children of Paradise

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Prince Avalanche

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★½

  • Hamlet

    ★★★★½

  • This Is the End

    ★★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 92 Films watched
  • 7.7 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Django Unchained

Jan 4

Most Watched

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

3 times

Blackfish

twice

Harry Potter and the Half-Blood Prince

twice

Harry Potter and the Order of the Phoenix

twice

Frances Ha

twice

Last Film

Anchorman 2: The Legend Continues

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
36 films
Adventure
27 films
Comedy
25 films
Action
20 films
Fantasy
19 films
Thriller
16 films
Sci Fi
15 films
Horror
12 films
Family
8 films
Documentary
7 films
USA
82 films
UK
22 films
France
6 films
Canada
6 films
Australia
2 films
Brazil
2 films
Denmark
2 films
New Zealand
2 films
Sweden
2 films
Malta
1 film
English
90 films
French
9 films
Spanish
8 films
Japanese
2 films
German
2 films
Arabic
2 films
Chinese
2 films
Russian
2 films
Tamil
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Esther’s most liked review

Man of Steel

★★★½

Suffers from some severe pacing problems, mostly due to its bizarre back-and-forth story structure. Still, it's not too often that you see a superhero movie that hinges on emotional stakes rather than physical ones. Snyder's just the man for the job, but producer Chris Nolan's obsession with grimness and despair drags the movie down.

More reviews

Esther’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Children of Paradise
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

A Talking Cat!?!
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Lost on Journey
Average weighted rating:

3.3

Films Esther watched in 2013

  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Wolf of Wall Street
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Nebraska
  • Bully
  • Stories We Tell
  • Inside Llewyn Davis
  • American Hustle
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Prisoners
  • Blackfish
  • Only God Forgives
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Hunt
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Lost on Journey
  • Blue Is the Warmest Color
  • Frances Ha
  • Prince Avalanche
  • The Challenger
  • Frances Ha
  • The Imposter
  • Salinger
  • V/H/S/2
  • Escape from Tomorrow
  • 12 Years a Slave
  • Lovelace
  • White House Down
  • The Emperor's New Groove
  • Sharknado
  • Aziz Ansari: Buried Alive
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • The Frighteners
  • Rosemary's Baby
  • All Is Lost
  • Blackfish
  • Zero Charisma
  • Computer Chess
  • The Conjuring
  • Short Term 12
  • Captain Phillips
  • Much Ado About Nothing
  • Charlie Wilson's War
  • Hamlet
  • Side Effects
  • Gravity
  • World War Z
  • The ABCs of Death
  • One Direction: This Is Us
  • The World's End
  • Elysium
  • Super
  • Oblivion
  • The Wolverine
  • Pacific Rim
  • Monsters University
  • Despicable Me 2
  • Man of Steel
  • This Is the End
  • The Purge
  • Now You See Me
  • Star Trek Into Darkness
  • Fast & Furious 6
  • The Great Gatsby
  • Star Trek Into Darkness
  • The Great Gatsby
  • Iron Man 3
  • Upstream Color
  • A Talking Cat!?!
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • Oz the Great and Powerful
  • The Innkeepers
  • The Master
  • Children of Paradise
  • Mama
  • Warm Bodies
  • Silver Linings Playbook
  • Zero Dark Thirty
  • Life of Pi
  • Django Unchained

World Map

Highly rated films Esther missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Filmage: The Story of Descendents/All

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more