ena has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Salt

Salt

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cats

Cats

2018
×
Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Braid

Braid

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Edit this entry  
10
Gemini

Gemini

2017
×
★★
Edit this entry  
10
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Date for Mad Mary

A Date for Mad Mary

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beethoven

Beethoven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little

Little

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★
Edit this entry  
05
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry