RSS feed for Rob

Rob has logged 186 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
1941

1941

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Julie Darling

Julie Darling

1983
×
★★
Edit this entry  
16
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Other

The Other

1972
×
★★
Edit this entry  
16
Assassinaut

Assassinaut

2019
×
Edit this entry  
16
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★½
Edit this entry  
16
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
½
Edit this entry  
15
Lionman

Lionman

1975
×
★★½
Edit this entry  
15
Cohen and Tate

Cohen and Tate

1988
×
★½
Edit this entry  
15
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
Zone Troopers

Zone Troopers

1985
×
★★★
Edit this entry  
14
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Edit this entry  
14
The True Cost

The True Cost

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Strange Name Movie

The Strange Name Movie

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Betting on Zero

Betting on Zero

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
300

300

2006
×
★★½
Edit this entry  
09
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★½
Edit this entry  
04
Big Game

Big Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The NeverEnding Story II: The Next Chapter

The NeverEnding Story II: The Next Chapter

1990
×
★★
Edit this entry  
01
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Edit this entry  
28
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★½
Edit this entry