RSS feed for Rob

Rob has logged 237 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Detective Story

A Detective Story

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Second Renaissance Part II

The Second Renaissance Part II

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Second Renaissance Part I

The Second Renaissance Part I

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Final Flight of the Osiris

Final Flight of the Osiris

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Take Me Home Tonight

Take Me Home Tonight

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry