Highest rated films

  • Life Itself

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • The Raid 2

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • True Romance

    ★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Blackfish

    ★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★

  • Bullitt

    ★★★★

  • Side by Side

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 245 Films watched
  • 20.4 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

Drive

Jan 2

Most Watched

What We Do in the Shadows

twice

Last Film

The Chronicles of Riddick

Dec 19

Genres, Countries & Languages

Comedy
92 films
Action
75 films
Drama
66 films
Thriller
64 films
Adventure
46 films
Documentary
41 films
Crime
38 films
Horror
33 films
Sci Fi
29 films
Fantasy
25 films
USA
213 films
UK
33 films
Germany
8 films
Canada
7 films
Australia
7 films
France
6 films
New Zealand
4 films
Japan
3 films
Hong Kong
2 films
English
243 films
Spanish
18 films
French
10 films
German
10 films
Japanese
9 films
Italian
7 films
Russian
6 films
Cantonese
3 films
Arabic
3 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 103 Added 382

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Rob’s most liked review

Weird Science

★★½

In which... two nerds put bras on their heads, make a computer genie who is also a supermodel, and then throw a party... and somehow John Hughes makes it all, mostly, work... if only also date much quickly than some of his other works.

More reviews

Rob’s most liked list

DVD Shelf

An (ongoing) list of adding everything from my own DVD shelf... No matter how crap and embarrassing.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Jaws: The Revenge
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Shihad: Beautiful Machine

Films Rob watched in 2014

  • The Chronicles of Riddick
  • Very Bad Things
  • A Life Less Ordinary
  • Mannequin
  • Horrible Bosses 2
  • Pitch Black
  • Ender's Game
  • Atari: Game Over
  • Planes
  • What We Do in the Shadows
  • Jack the Giant Slayer
  • Parker
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • Mary and Max
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Carrie
  • White House Down
  • Side by Side
  • Carrie
  • John Dies at the End
  • 47 Ronin
  • What We Do in the Shadows
  • Loose Cannons
  • The Addams Family
  • Psycho
  • Little Shop of Horrors
  • Oz the Great and Powerful
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • Zero Dark Thirty
  • Gangster Squad
  • John Carter
  • Ghost Rider: Spirit of Vengeance
  • Wrath of the Titans
  • Man with a Movie Camera
  • The Gods Must Be Crazy
  • Horns
  • Rampart
  • Hard Boiled
  • Sex Drive
  • Ice Age: Continental Drift
  • The Grey
  • Conan the Barbarian
  • Let Me In
  • Devil
  • Greenberg
  • Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys
  • Jane Austen's Mafia!
  • Hilary and Jackie
  • Jobs
  • Welcome to the Punch
  • Open Grave
  • Death Wish
  • Superstar
  • The Towering Inferno
  • Rock of Ages
  • Battleship
  • Red Dawn
  • Red Dawn
  • Edge of Tomorrow
  • First Blood
  • Winnie the Pooh
  • Angry Video Game Nerd: The Movie
  • American Teen
  • Venom and Eternity
  • (500) Days of Summer
  • The To Do List
  • I Survived a Zombie Holocaust
  • Jaws: The Revenge
  • Jaws 3-D
  • Jaws 2
  • Fargo
  • Notting Hill
  • Young Guns
  • Guardians of the Galaxy
  • Oh, What a Lovely Tea Party
  • The Expendables 3
  • Jaws
  • A Million Ways to Die in the West
  • Bad Words
  • This Is 40
  • Video Games: The Movie
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Drew: The Man Behind the Poster
  • 22 Jump Street
  • More Brains! A Return to the Living Dead
  • Escape Plan
  • Sabotage
  • Need for Speed
  • Life Itself
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Lawnmower Man
  • Neighbors
  • Armed and Dangerous
  • A Matter of Loaf and Death
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Wallace & Gromit's Cracking Contraptions
  • A Close Shave
  • The Wrong Trousers
  • A Grand Day Out
  • Return of the Living Dead Part II
  • The Return of the Living Dead
  • The Bridge
  • 9/11: The Falling Man
  • Jackie Chan: My Stunts
  • Curse of Chucky
  • The Double
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • The Boondock Saints II: All Saints Day
  • An American Werewolf in London
  • R.I.P.D.
  • MacGruber
  • Orgazmo
  • Muppets Most Wanted
  • Snowpiercer
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Balls Out: Gary the Tennis Coach
  • Saving Mr. Banks
  • Commando
  • Last Vegas
  • Freakonomics
  • The Act of Killing
  • Machete Maidens Unleashed!
  • Sound City
  • The Crash Reel
  • Doc of the Dead
  • With Great Power: The Stan Lee Story
  • Everything or Nothing
  • Overnight
  • The Wedding Singer
  • Jiro Dreams of Sushi
  • X-Men: Days of Future Past
  • Downloaded
  • Blackfish
  • American Grindhouse
  • Bones Brigade: An Autobiography
  • The Hunger Games
  • Revenge of the Electric Car
  • Rapture-Palooza
  • Dog Day Afternoon
  • Killer Elite
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Godzilla
  • Scary Movie 5
  • World War Z
  • Wanted
  • Speed Racer
  • 21 & Over
  • Silver Linings Playbook
  • After Earth
  • A Clockwork Orange
  • The Hole
  • Bullitt
  • Brewster's Millions
  • Rain Man
  • A Haunted House
  • The Devil's Advocate
  • Hummingbird
  • Slackers
  • True Romance
  • Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism
  • 2 Guns
  • The Master
  • Snitch
  • The Big Hit
  • Red State
  • Ninja Assassin
  • The Lego Movie
  • The Last Stand
  • We're the Millers
  • Room 237
  • Oblivion
  • Monsters
  • Chicken Little
  • Primer
  • The Legend of Mor'du
  • La luna
  • Brave
  • Bigger Stronger Faster*
  • One Chance
  • Dogtown and Z-Boys
  • Shihad: Beautiful Machine
  • Fun Size
  • Fastest
  • The Bling Ring
  • Moneyball
  • Get the Gringo
  • Making The Shining
  • The Shining
  • The Grand Budapest Hotel
  • God Bless America
  • Mortal Kombat
  • I'm Gonna Git You Sucka
  • The Ex
  • Fight Club
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Weird Science
  • The Raid 2
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Rescue Dawn
  • Office Space
  • Ace Ventura: Pet Detective

See all 245

World Map

Highly rated films Rob is yet to see

  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Black Mirror: White Christmas
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Pride
  • Güeros
  • Crazy World

Highly rated with Rob’s friends Patron

  • Gravity
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • Her
  • Nightcrawler
  • The Wolf of Wall Street
  • Gone Girl
  • Inside Llewyn Davis
  • 12 Years a Slave
  • Guardians of the Galaxy
  • Under the Skin
  • The Lego Movie
  • Nebraska
  • How to Train Your Dragon 2
  • Edge of Tomorrow
  • Frank
  • Blue Ruin
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Interstellar
  • Enemy
  • X-Men: Days of Future Past
  • Snowpiercer
  • The Fault in Our Stars
  • The Double
  • Godzilla
  • 22 Jump Street
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Noah
  • Neighbors
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • American Hustle
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Lone Survivor
  • Chef
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Frozen
  • Thor: The Dark World
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Lucy
  • Non-Stop
  • Maleficent
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • RoboCop
  • Divergent

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more