Highest rated films

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Tickled

    ★★★★

  • For the Love of Spock

    ★★★★

  • Poi E: The Story of Our Song

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • Moon

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★★

  • The Raid

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 213 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

CBGB

Jan 1

Most Watched

Hunt for the Wilderpeople

3 times

Deadpool

3 times

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Clerks

twice

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

twice

Last Film

Man vs. Snake

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
102 films
Action
84 films
Adventure
55 films
Thriller
50 films
Sci Fi
48 films
Crime
43 films
Drama
41 films
Horror
25 films
Documentary
19 films
Fantasy
18 films
USA
186 films
UK
24 films
Canada
18 films
New Zealand
12 films
Germany
12 films
France
11 films
Japan
5 films
Australia
4 films
Indonesia
3 films
English
209 films
German
22 films
Spanish
14 films
Russian
10 films
French
9 films
Italian
6 films
Japanese
4 films
Cantonese
3 films
Chinese
3 films
Afrikaans
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 41 Added 59

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

House of the Dead
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Prince of the City

Films Rob watched in 2016

  • Man vs. Snake
  • Resident Evil
  • The Fifth Element
  • Beyond Clueless
  • Faster
  • The Blob
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Gremlins
  • Die Hard 2
  • Wyrmwood: Road of the Dead
  • Die Hard
  • For the Love of Spock
  • Clerks
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Deathgasm
  • Galaxy Quest
  • Moon
  • Orgazmo
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Buried
  • Edge of Tomorrow
  • Altered States
  • The Dragon Lives Again
  • The Alchemist Cookbook
  • The Hard Way
  • Prince of the City
  • Crazed
  • Secret Admirer
  • Hell High
  • At Close Range
  • Split
  • Mommie Dearest
  • Dog Eat Dog
  • Roar
  • Welcome to Leith
  • Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood
  • The Jerk
  • American Ultra
  • Batman: Return of the Caped Crusaders
  • Rocky
  • Goon
  • Star Trek Beyond
  • Doctor Strange
  • Gravity is just a habit
  • Cobain: Montage of Heck
  • Hell or High Water
  • Where to Invade Next
  • Napoleon Dynamite
  • Eagle vs Shark
  • Swiss Army Man
  • Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood
  • Super Troopers
  • Lethal Weapon 4
  • Lethal Weapon 3
  • The Rock
  • The People Under the Stairs
  • Saving Private Ryan
  • Seven Psychopaths
  • Now You See Me 2
  • Now You See Me
  • Zoolander 2
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Hitman
  • Whiplash
  • The Rocketeer
  • Stop! Or My Mom Will Shoot
  • What We Do in the Shadows
  • Creed
  • The Nice Guys
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Lethal Weapon 2
  • Street Fighter
  • Lethal Weapon
  • The Big Short
  • Vacation
  • Suicide Squad
  • Absolutely Anything
  • Sisters
  • Poi E: The Story of Our Song
  • Rush
  • Elstree 1976
  • Suicide Squad
  • The Martian
  • Kingsman: The Secret Service
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Senior Trip
  • The Bourne Identity
  • Blazing Saddles
  • The Boondock Saints
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Man Who Knew Too Little
  • They Live
  • Batman: The Killing Joke
  • Silent Hill
  • Catch Me If You Can
  • Star Trek Beyond
  • Accepted
  • Ghostbusters
  • Hardcore Henry
  • Max Payne
  • Smokin' Aces
  • The Raid 2
  • Hitman: Agent 47
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Zootopia
  • The Raid
  • Independence Day: Resurgence
  • Friday
  • Role Models
  • Doom
  • Semi-Pro
  • John Wick
  • Sicario
  • Deadpool
  • Silent Hill: Revelation 3D
  • Old School
  • Chaos on the Bridge
  • What We Do in the Shadows
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • The Nice Guys
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Spaceballs
  • Mortal Kombat: Annihilation
  • X-Men: Apocalypse
  • The Italian Job
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • This Is Spinal Tap
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • The Bang Bang Club
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • National Lampoon's European Vacation
  • Captain America: Civil War
  • National Lampoon's Vacation
  • Take Me Home Tonight
  • I Survived a Zombie Holocaust
  • I Love You, Man
  • Moonwalker
  • Super Mario Bros.
  • Captain America: Civil War
  • Bridesmaids
  • Clerks
  • Wet Hot American Summer
  • Repossessed
  • Sushi Girl
  • Dark Star: HR Giger’s World
  • The Animatrix
  • The Matrix
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Tickled
  • House of the Dead
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Point Break
  • Road Trip
  • Jurassic Park
  • Idiocracy
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Thank You for Smoking
  • 30 Minutes or Less
  • Twinsters
  • London Has Fallen
  • Chaos Theory
  • Cedar Rapids
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • 10 Cloverfield Lane
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Ghostbusters
  • People, Places, Things
  • Take Me Home Tonight
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Johnny Dangerously
  • Grudge Match
  • The Overnight
  • Dredd
  • The Night Before
  • Chappie
  • Deadpool
  • The Cabin in the Woods
  • The Ridiculous 6
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Deadpool
  • Full Tilt Boogie
  • Office Space
  • The Dead Lands
  • Turbo Kid
  • To Be Takei
  • The 5th Wave
  • Waiting...
  • Spring Breakers
  • Stalled
  • Prince Avalanche
  • Vampires Suck
  • I Am Chris Farley
  • Citizenfour
  • The Hateful Eight
  • Django Unchained
  • Kick-Ass 2
  • Point Break
  • Deep Web
  • Frances Ha
  • Poltergeist
  • Wild Card
  • Stretch

See all 213

World Map

Highly rated films Rob is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Aquarius
  • A Silent Voice

Highly rated with Rob’s friends Patron

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Arrival
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Spotlight
  • Hell or High Water
  • The Revenant
  • Green Room
  • Anomalisa
  • Room
  • Swiss Army Man
  • The Nice Guys
  • The Hateful Eight
  • Captain America: Civil War
  • Kubo and the Two Strings
  • The Witch
  • Zootopia
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Creed
  • Sing Street
  • The Big Short
  • Carol
  • Nocturnal Animals
  • Everybody Wants Some!!
  • Don't Breathe
  • 10 Cloverfield Lane
  • Steve Jobs
  • The Conjuring 2
  • Hail, Caesar!
  • Eddie the Eagle
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Finding Dory
  • Sully
  • Doctor Strange
  • Deadpool
  • The Neon Demon
  • Midnight Special
  • The Jungle Book
  • Star Trek Beyond
  • The Invitation
  • The Shallows
  • The Magnificent Seven
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • X-Men: Apocalypse
  • Sausage Party
  • The BFG
  • Ghostbusters
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Jason Bourne
  • Warcraft
  • Suicide Squad
  • Independence Day: Resurgence

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more