Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 214 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Rhys Darby Live - Imagine That!

Jan 1

Most Watched

Hot Shots!

twice

Apollo 11

twice

Role Models

twice

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Last Film

Fast Five

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
93 films
Comedy
89 films
Adventure
69 films
Sci Fi
69 films
Drama
47 films
Thriller
36 films
Fantasy
28 films
Crime
26 films
Animation
23 films
Horror
19 films
USA
183 films
Canada
18 films
UK
14 films
France
11 films
China
9 films
New Zealand
8 films
Japan
7 films
Germany
6 films
Australia
6 films
Hong Kong
3 films
English
211 films
Spanish
25 films
French
16 films
German
14 films
Japanese
8 films
Russian
7 films
Italian
6 films
Chinese
4 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Highlander II: The Quickening
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Billy T Te Movie

Films Rob watched in 2019

  • Fast Five
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Jumanji: The Next Level
  • The Addams Family
  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary
  • 6 Underground
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ready or Not
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Dracula vs. Frankenstein
  • Streetwalkin'
  • Blood Rage
  • Lionheart
  • Missing Link
  • The Dirties
  • Aroused
  • Valley Girl
  • Dogs Don't Wear Pants
  • Guns Akimbo
  • Blue Collar
  • Highlander II: The Quickening
  • The Peanut Butter Falcon
  • Jeopardy
  • Knives Out
  • Ford v Ferrari
  • Superheroes
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Dead Don't Die
  • Doctor Sleep
  • 300
  • Independence Day
  • The Happytime Murders
  • Hot Shots! Part Deux
  • Terminator: Dark Fate
  • Jojo Rabbit
  • The Addams Family
  • Hot Shots!
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Zombieland: Double Tap
  • Mallrats
  • Hustlers
  • Clerks
  • Gemini Man
  • Joker
  • Back to the Future
  • Rambo: Last Blood
  • Ad Astra
  • Blinded by the Light
  • Mosley
  • Good Boys
  • Battle at Big Rock
  • APEX: The Story of the Hypercar
  • Game Over, Man!
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Adventures in Babysitting
  • Dirty Grandpa
  • The Kitchen
  • Falling Inn Love
  • Daddy's Home 2
  • It Chapter Two
  • Apollo 11
  • The Sound of Music
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • American Heist
  • Hot Shots!
  • Spider-Man 3
  • Rocko's Modern Life: Static Cling
  • Yesterday
  • The Dawn Wall
  • Shaft
  • Shaft
  • Bad Times at the El Royale
  • Finding Dory
  • The Art of Self-Defense
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Finding Nemo
  • Gremlins
  • The Big Boss
  • This Is 40
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Apollo 11
  • Akira
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Kim Dotcom: Caught in the Web
  • What We Do in the Shadows
  • The Lion King
  • Toy Story 4
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Breaker Upperers
  • Borg vs McEnroe
  • Billy T Te Movie
  • Baraka
  • Free Fire
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Boyz n the Hood
  • Batman
  • Ratatouille
  • Inferno
  • Scary Movie
  • Not Another Teen Movie
  • Rocketman
  • Deadpool 2
  • Deadpool
  • Free Solo
  • Brick Mansions
  • Dark Phoenix
  • The Matrix Revolutions
  • The House
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Resident Evil: Apocalypse
  • The Matrix Reloaded
  • Matriculated
  • A Detective Story
  • Beyond
  • World Record
  • Program
  • Kid's Story
  • The Second Renaissance Part II
  • The Second Renaissance Part I
  • Final Flight of the Osiris
  • The Animatrix
  • Under the Skin
  • The Matrix
  • The Big Sick
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Adrift
  • Long Shot
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Avengers: Endgame
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Pet Sematary
  • Shazam!
  • Marvel One-Shot: All Hail the King
  • Thor: The Dark World
  • Marvel One-Shot: Agent Carter
  • Iron Man 3
  • Marvel One-Shot: Item 47
  • The Avengers
  • Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer
  • Marvel One-Shot: The Consultant
  • Captain America: The First Avenger
  • Thor
  • Iron Man 2
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man
  • Avengers: Infinity War
  • Robin Hood: Men in Tights
  • Downsizing
  • The Frighteners
  • Take Me Home Tonight
  • The Spy Who Dumped Me
  • The Iron Giant
  • Me, Myself & Irene
  • The Shallows
  • Role Models
  • Captain Marvel
  • Escape Room
  • Role Models
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Stan & Ollie
  • A Simple Favor
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Assassins
  • Happy Death Day 2U
  • Alita: Battle Angel
  • Happy Death Day
  • Crazy Rich Asians
  • Heroin(e)
  • Always
  • Survivor's Guide to Prison
  • Cold Pursuit
  • The Hangover Part II
  • The Hangover
  • Just Friends
  • The 40 Year Old Virgin
  • Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe
  • The Lobster
  • Taken 2
  • The Mule
  • Split
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Truman Show
  • Dumb and Dumber
  • The Mask
  • Kingpin
  • Glass
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Last Secrets Of 9/11
  • Fast Times at Ridgemont High
  • The Replacement Killers
  • Bill & Ted's Excellent Adventure

See all 214

World map

Highly rated films Rob is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal

Highly rated with Rob’s friends Patron

  • The Shining
  • Parasite
  • Chernobyl
  • Star Wars
  • The Matrix
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Irishman
  • Avengers: Endgame
  • The Lighthouse
  • Marriage Story
  • If Beale Street Could Talk
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Knives Out
  • Uncut Gems
  • Hereditary
  • The Farewell
  • The Favourite
  • Free Solo
  • Booksmart
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Ford v Ferrari
  • Eighth Grade
  • Toy Story 4
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • Midsommar
  • A Star Is Born
  • Us
  • Avengers: Infinity War
  • It
  • Climax
  • Anima
  • Joker
  • Roma
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Ad Astra
  • BlacKkKlansman
  • Dolemite Is My Name
  • John Wick
  • Ready or Not
  • Jojo Rabbit
  • Widows
  • The Peanut Butter Falcon
  • Green Book
  • Doctor Sleep
  • Rocketman
  • Fyre
  • Hustlers
  • Fighting with My Family
  • First Man
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Spider-Man: Far from Home
  • Shazam!
  • Bad Times at the El Royale
  • Alita: Battle Angel
  • Under the Silver Lake
  • High Life
  • Bumblebee
  • Long Shot

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more