ethan has logged 305 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★
Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★½
Edit this entry  
19
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ida

Ida

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★½
Edit this entry  
04
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry