etc. has logged 372 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★
Edit this entry  
30
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Edit this entry  
30
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Vacation

Vacation

2015
×
★½
Edit this entry  
28
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
Edit this entry  
17
Refrains

Refrains

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Jess + Moss

Jess + Moss

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Charity

Charity

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pay the Ghost

Pay the Ghost

2015
×
★★
Edit this entry  
05
The Postman's White Nights

The Postman's White Nights

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
01
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★★
Edit this entry  
01
Fog Line

Fog Line

1970
×
★★★★
Edit this entry  
30
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Listen to Britain

Listen to Britain

1942
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Diary for Timothy

A Diary for Timothy

1945
×
★★★½
Edit this entry  
29
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Winter in Wartime

Winter in Wartime

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
About Killing the Pig

About Killing the Pig

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Kes

Kes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★½
Edit this entry