etc. has logged 49 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Divergent

Divergent

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★
Edit this entry  
29
I Origins

I Origins

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Play

Play

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fires on the Plain

Fires on the Plain

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Calling

Calling

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ouija

Ouija

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Corner of Heaven

A Corner of Heaven

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dinosaur 13

Dinosaur 13

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Relic

The Relic

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★
Edit this entry  
19
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fury

Fury

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Speed Walking

Speed Walking

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jumping Off Bridges

Jumping Off Bridges

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rawer

Rawer

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Occult

Occult

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Empty Spaces

Empty Spaces

2015
×
★½
Edit this entry  
05
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Picture Particles

Picture Particles

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Black Metal

Black Metal

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Kid

Kid

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry