• The Queen's Gambit

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★

  • 1917

    ★★★

  • Saint Maud

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • The Lion King

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Aquaman

    ½

  • Bird Box

  • Bohemian Rhapsody

  • Green Book

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Incredibles 2

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Love, Simon

    ½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • The Greatest Showman

  • Coco

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★★½

  • The Disaster Artist

  • Get Out

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★

  • Moana

    ★★★★

  • Split

    ★★

  • The Edge of Seventeen

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Finding Dory

  • Raw

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • Swiss Army Man

  • The Revenant

  • The Big Short

  • Spotlight

  • Room

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Gone Girl

  • The Theory of Everything

    ★★

  • Nightcrawler

    ★★★★