Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
nev

nev

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for nev
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • nev’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Black Phone

    The Black Phone 2021

    ★★★ Watched by nev 25 Jun 2022

    Ethan hawke bae

  • The Bob's Burgers Movie

    The Bob's Burgers Movie 2022

    ★★★★★ Watched by nev 31 May 2022

    Oscars sweep

  • House

    House 1977

    ★★★★★ Watched by nev 22 May 2022

    My brain just went through soooo
    much

  • Back to the Future

    Back to the Future 1985

    ★★★★★ Watched by nev 21 May 2022

    When his mom kissed him 😦

  • Gerald's Game

    Gerald's Game 2017

    ★★★ Watched by nev 19 May 2022

    poop ending

  • Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

    Hell House LLC II: The Abaddon Hotel 2018

    ½ Watched by nev 19 May 2022

    💀

  • The Bad Guys

    The Bad Guys 2022

    ★★★½ Watched by nev 07 May 2022

    Loved the wolf!

  • Crush

    Crush 2022

    ★★★½ Watched by nev 02 May 2022

    So cheesy loved this

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★★★★ Watched by nev 30 Apr 2022

    This ate

  • Ruby Sparks

    Ruby Sparks 2012

    ★★★★★ Rewatched by nev 27 Apr 2022

    Day 2 Ruby Sparks

  • Ruby Sparks

    Ruby Sparks 2012

    ★★★★★ Watched by nev 26 Apr 2022

    Loved this I'm so sorry.

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Watched by nev 23 Apr 2022

    I understood 2 words

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 25
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro