✨ Ethan ✨ has logged 258 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Curse of the Golden Flower

Curse of the Golden Flower

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Respect

Respect

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry