Sort by

ethan has logged 331 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trip

The Trip

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rooty Toot Toot

Rooty Toot Toot

1951
×
Edit this entry  
08
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Internal Affairs

Internal Affairs

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Perfect Human

The Perfect Human

1968
×
Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stay

Stay

2005
×
★★
Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry