Sort by

ethan has logged 332 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
UFOs

UFOs

1971
×
Edit this entry  
12
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
Edit this entry  
11
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Double Team

Double Team

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Aladdin

Aladdin

2019
×
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★
Edit this entry