RSS feed for Ethan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
03
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★
Edit this entry  
26
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Edit this entry