Sort by

ethanjame has logged 79 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peter Rabbit 2: The Runaway

Peter Rabbit 2: The Runaway

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankie

Frankie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House of Mirth

The House of Mirth

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bully

Bully

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mind Benders

The Mind Benders

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heavy

Heavy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prick Up Your Ears

Prick Up Your Ears

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry