Sort by

ethanjame has logged 46 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scum

Scum

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★
Edit this entry  
17
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tove

Tove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
French Exit

French Exit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry