Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Juice

Juice

1992
×
★★★
Edit this entry  
05
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Edit this entry  
31
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★½
Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
See Know Evil

See Know Evil

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
See Know Evil

See Know Evil

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
See Know Evil

See Know Evil

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Fainting Spells

Fainting Spells

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Meru

Meru

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Crash

Crash

2004
×
Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry