ethan has logged 464 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maurice

Maurice

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
RuPaul's Drag Race Holi-slay Spectacular

RuPaul's Drag Race Holi-slay Spectacular

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blame

Blame

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry