ethan has logged 54 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hurricane Bianca: From Russia with Hate

Hurricane Bianca: From Russia with Hate

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rough Night

Rough Night

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Light of the Moon

The Light of the Moon

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
7 Days in Entebbe

7 Days in Entebbe

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Breaking In

Breaking In

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Delivery Man

Delivery Man

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry