Ethan has logged 436 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
1917

1917

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
29
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Legion

Black Legion

1937
×
★★★
Edit this entry  
26
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Sniper: Special Ops

Sniper: Special Ops

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Untitled Star Wars Mockumentary

The Untitled Star Wars Mockumentary

2003
×
Edit this entry  
18
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Read the review Edit this entry  
12
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tomorrow We Move

Tomorrow We Move

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
03
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pink Cadillac

Pink Cadillac

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Decoy

Decoy

1946
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Edit this entry  
27
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
24
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Violence at Noon

Violence at Noon

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jobe'z World

Jobe'z World

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Night and Fog in Japan

Night and Fog in Japan

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
End of Days

End of Days

1999
×
Read the review Edit this entry